Składniki

  • 50 g świeżych drożdży
  • 6 żółtek
  • 80 g drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru
  • ziarenka z 1 laski wanilii (lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii)
  • 380 g mąki pszennej tortowej
  • 190 ml ciepłego mleka
  • 110 g masła, roztopionego i ostudzonego
  • Masa makowa HELIO

Przepisy Przepis na Wigilię – tradycyjny makowiec

Bogato przyozdobione choinki, świąteczne spoty reklamowe i śnieg za oknem – oho, zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Ten powtarzający się co roku scenariusz zaskakuje już tylko najmłodszych, a dorośli – starają się tłumić zapędy swoich pociech, kuszonych atrakcyjnymi gadżetami na każdym kroku. Jednak prawdziwym clou całego świętowania jest wigilijna wieczerza z suto zastawionym stołem. Wyobrażacie sobie ją bez tradycyjnego makowca?

Odpowiedź jest prosta: nie, nie wyobrażamy sobie. Szczególnie, że przygotowanie ciasta w oparciu o gotową masę makową z suszonymi owocami skraca cały proces i nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Do dzieła, ale najpierw…

Spożywanie makowca w wigilię Bożego Narodzenia podyktowane jest nie tylko wyśmienitym smakiem, ale także mocnym zakorzenieniem w ludowej kulturze i jej wierzeniach. Według niektórych przesądów mak spożywany w tym okresie miał zapewnić szczęście, natomiast „dziewczyny tarły mak na Wigilię, aby rychło wyjść za mąż”. Ze względu na to, że mak jest rośliną zawierającą w makówce tysiące nasion, w tradycji chrześcijańskiej stał się symbolem płodności, urodzaju oraz spokojnego snu.

Udostępnij przepis

Przygotowanie

Spożywanie makowca w wigilię Bożego Narodzenia podyktowane jest nie tylko wyśmienitym smakiem, ale także mocnym zakorzenieniem w ludowej kulturze i jej wierzeniach. Według niektórych przesądów mak spożywany w tym okresie miał zapewnić szczęście, natomiast „dziewczyny tarły mak na Wigilię, aby rychło wyjść za mąż”. Ze względu na to, że mak jest rośliną zawierającą w makówce tysiące nasion, w tradycji chrześcijańskiej stał się symbolem płodności, urodzaju oraz spokojnego snu.

Sam proces jest naprawdę prosty. Na samym początku przygotuj kubek, wkrusz do niego drożdże, wymieszaj z 1/2 szklanki ciepłego mleka, 1 łyżeczką cukru i 2 łyżkami mąki. Następnie przykryj i odstaw na 15-20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Jeżeli chcesz ułatwić rozwój drożdży – dodatkowo wstaw kubek na kilka minut do gorącej wody.

Żółtka utrzyj z cukrem na puszysty krem, laskę wanilii przetnij na pół, a łyżeczką wyłuskaj ziarenka i dodaj je do ubitej masy. Wszystko wymieszaj z przesianą mąką, drożdżami, resztą ciepłego mleka oraz roztopionym i ostudzonym masłem.

Teraz już tylko musisz wyrobić dość luźne ciasto – ugniataj je do momentu, w którym zacznie odchodzić od ręki. Następnie przykryj ścierką i odstaw na 1h w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Masa makowa

Masa makowa HELIO nie wymaga dodatkowej obróbki termicznej ani mielenia samego maku – jest gotowym nadzieniem do ciasta. Nie musisz też dodawać suszonych owoców, ponieważ już sam produkt zawiera odpowiednie proporcji bakalii, rodzynek etc.

Ostatnim etapem jest pokrycie ciasta masą i zawinięcie go w roladę. Pamiętaj, żeby dokładnie skleić je na łączeniach, zarówno wzdłuż rolady jak i na jej końcach. Teraz tylko wystarczy nagrzać piekarnik do 180-200 stopni C i włożyć do niego ciasto na około 50 minut. Dla urozmaicenia: wystudzone rolady makowe możesz polać polewą czekoladową i przyozdobić skórką pomarańczową.

Smacznego!

Produkty z tego przepisu

Zobacz także Zainspiruj się