Przełom starego i nowego roku, to czas wielkich postanowień. Niektóre z nich dotyczą oczywiście dbania o siebie. Myślimy: „zacznę się w końcu zdrowo odżywiać i na pewno schudnę”.
Kryzys najczęściej pojawia się już po 2 tygodniach – jak sobie z nim poradzić?
Przede wszystkim nastawmy się na stopniową zmianę nawyków żywieniowych. Jeżeli narzucimy sobie od razu wysoką poprzeczkę „idealnego odżywiania”, to może okazać się, że przerośnie nas ilość zmian, jakie trzeba wprowadzić, a stąd już niedaleko do zniechęcenia się. Bądźmy dla siebie wyrozumiali; jeżeli stosowaliśmy jakiś sposób odżywiania przez całe życie, to nie da się go zmienić jak za dotknięciem różdżki.
Można wybrać się do dietetyka, który wskaże nam, co tak naprawdę trzeba zmienić. Być może okaże się, że wcale nie odżywiamy się źle i potrzebujemy tylko małych modyfikacji, aby osiągnąć duży sukces. Zalecenia wdrażajmy stopniowo. Gdy poczujemy, że opanowaliśmy jakąś zasadę zdrowego żywienia i stała się ona naszym naturalnym sposobem jedzenia, przystąpmy do pracy nad kolejną zmianą. Działając w ten sposób zabezpieczymy się przed swoistym szokiem dla organizmu.
Po drugie, słuchajmy swojego ciała. Obserwujmy swoje samopoczucie po zjedzeniu danych pokarmów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zjeść śniadania, złożonego np. z kanapek, bo bardziej dodaje nam energii rano np. posiłek słodki, to sięgnijmy po jogurt z płatkami i owocami. Będzie równie odżywczy, a da nam więcej satysfakcji i uchroni przed uczuciem wyrzeczenia i przymusu zdrowego odżywiania.
Pamiętajmy, że jedzenie powinno być przyjemnością. Jeżeli z naszej diety zrobimy przyjemny rytuał, to jej stosowanie nie będzie problemem. Dobry dietetyk z łatwością dostosuje zasady racjonalnego żywienia do naszych upodobań, stylu życia, czy preferencji smakowych.
Ważne jest, aby wyznaczyć sobie jakiś system motywacyjny. Musi być on dostosowany do nas samych, bardzo indywidualnie. Na przykład „jeżeli uda mi się przez trzy miesiące realizować postanowienia, to będę mogła wiosną kupić sukienkę o rozmiar mniejszą niż dotychczas”. Pamiętajmy o tych małych nagrodach, siadając do posiłku.
Poza tym, należy sobie uświadomić, że małe grzeszki żywieniowe są dopuszczalne. Każda, nawet najbardziej restrykcyjnie przestrzegająca zdrowej diety osoba, czasem sięgnie po czekoladę. Nie ma w tym nic złego, jeżeli zdarza się to od czasu do czasu. Nie ma sensu odmawiać sobie wówczas kawałka ciasta, czy cukierka bo to może sprawić, że poczujemy się ograniczeni i będziemy mieć poczucie straty. Cały sekret w utrzymywaniu zdrowego sposobu odżywiania polega na tym, aby umieć wyważyć kiedy ta granica, w której przesadzamy z ilością niezdrowych przekąsek jest już przekroczona.
I na koniec – uwierzmy w siebie i swoje możliwości. Bo tylko w ten sposób osiągniemy sukces!
Sprzyjająca aura sprawia, że chcemy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – stąd częstsze wyjazdy, grille, pikniki. Podpowiadamy jakie przekąski wybrać, aby weekendowy wypad był udany także pod względem kulinarnym. Warto pamiętać, że jeść należy wtedy gdy czujemy głód – jednak okazje piknikowe są trudne do zaplanowania; mogą się przeciągnąć lub też zostać skrócone np. przez deszcz. Z tych właśnie powodów warto zabrać ze sobą przekąski, […]
Bakalie HELIO to bogate źródło witamin B1, B2, B3, B6, które pełnią istotną rolę w naszym organizmie, dlatego powinny być regularnie dostarczane każdego dnia, zwłaszcza w diecie wegan. Tiamina, ryboflawina, pirydoksyna, niacyna – witaminy z grupy B są niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór może powodować osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, zapalenie kącików ust, zmiany skórne[1]. B1, B2, B3, B6 to witaminy […]
Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie spożycia mięsa, a dieta wegetariańska z każdym dniem zyskuje na popularności. I słusznie, bo wegetarianizm znajduje się w czołówce najzdrowszych diet świata [1], a stosowanie takiego modelu żywieniowego jest popierane przez środowiska naukowe i dietetyczne. Kluczem do osiągnięcia wszelkich korzyści stosowania diety wegetariańskiej jest jej odpowiednie zbilansowanie. Jak prawidłowo zbilansować dietę wegetariańską? Prawidłowe zbilansowanie diety to nic innego jak dostarczanie […]