Kukurydza jest rośliną podzwrotnikową, ale dobrze adaptuje się w umiarkowanych strefach klimatycznych. Największymi producentami kukurydzy na świecie są Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia i Meksyk, natomiast w Europie – Francja, Ukraina i Węgry. Walory smakowe kukurydzy spowodowały, że chętnie uprawiana jest we wszystkich krajach.
Kukurydza uchodzi za jedną z najwyższych spośród wszystkich zbóż. Ziarna rosną na kolbie, zazwyczaj w kolorze żółtym, ale pewne odmiany są koloru czerwonego lub nawet czarnego.
Ziarno kukurydzy posiada bogate wartości odżywcze. Bogate jest w bezglutenowe białka, witaminy (przede wszystkim witaminę E i beta-karoten) i składniki mineralne (selen, cynk, żelazo). Dużą rolę odgrywa błonnik pokarmowy, który przyspiesza perystaltykę jelit, obniża wchłanianie cholesterolu i glukozy, tym samym działając prozdrowotnie.
Kukurydza ze względu na swoje wartości smakowe i odżywcze jest cennym składnikiem diet wegetariańskich. Ponadto ziarniaki kukurydzy nie zawierają glutenu, dlatego też jest jednym z podstawowych zbóż wykorzystywanych w terapii celiakii. W przeciwieństwie do innych zbóż, można zużywać całą kolbę. Ale częściej wykorzystuje się samo ziarno. Suche ziarna kukurydzy poddane działaniu wysokiej temperatury zwiększają znacząco swoją objętość, rozrywając zewnętrzną otoczkę, „eksplodują” tworząc miękką, chrupiącą masę, zwaną popcornem. Do prażenia nadają się tylko specjalne odmiany i wyselekcjonowane ziarna, zawierające dużą ilość bielma (skrobi).
Popcorn powstaje z pełnego ziarna, co oznacza, że jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych, tym samym może stanowić doskonałe uzupełnienie diety. Popcorn usmażony samodzielnie bez użycia tłuszczu dostarcza tylko 40 kcal/10g.
Najczęściej popcornowi towarzyszy sól i tłuszcz, które powszechnie należą do polepszaczy jego smaku. Niestety ich obecność zmienia nie tylko jego smak, ale również funduje nam dodatkową ilość niekorzystnych dla organizmu substancji. Przekształcając tym samym zdrową, bezglutenową przekąskę w bombę kaloryczną, podnoszącą stężenie cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi.
Wychodząc naprzeciw zaleceniom światowych i polskich towarzystw zajmujących się promowaniem zdrowego żywienia, w tym zmniejszeniem zawartości soli w produktach spożywczych Firma Helio poleca zdrową, bezglutenową przekąskę, pozbawioną dodatkowych ilości tłuszczu i soli, zaś bogatą w błonnik pokarmowy i inne cenne składniki odżywcze.
Dr inż. Beata Sińska Zakład Żywienia Człowieka WUM
Bakalie HELIO to bogate źródło witamin B1, B2, B3, B6, które pełnią istotną rolę w naszym organizmie, dlatego powinny być regularnie dostarczane każdego dnia, zwłaszcza w diecie wegan. Tiamina, ryboflawina, pirydoksyna, niacyna – witaminy z grupy B są niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór może powodować osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, zapalenie kącików ust, zmiany skórne[1]. B1, B2, B3, B6 to witaminy […]
W sklepach możemy bez trudu znaleźć różnego rodzaju batoniki musli, ale my zachęcamy do własnoręcznego przygotowania pożywnych i zdrowych batoników – satysfakcja gwarantowana, a oprócz tego sporo witamin z grupy B, potas, cynk, magnez i żelazo oraz błonnik pokarmowy. Taki batonik to świetny podwieczorek, drugie śniadanie lub „zastrzyk” energii po treningu. Takie domowe słodycze można dowolnie „personalizować” – wystarczy dodać odpowiednie dodatki i zamienić np. rodzynki na żurawinę suszoną oraz dorzucić […]
Według Światowej Organizacji Zdrowia, prawidłowe odżywianie ma dziś kluczowe znacznie dla naszego zdrowia – zwłaszcza w czasie trwającej pandemii COVID-19, gdyż układ odpornościowy musi być w każdej chwili gotowy do walki z wirusem. Dlatego zgodnie z zaleceniami WHO, w tym szczególnym okresie, warto zwrócić uwagę na naszą dietę i włączyć do codziennego jadłospisu żywność o wysokiej wartości odżywczej, np. bakalie bez konserwantów HELIO Natura. Orzechy, nasiona i owoce suszone to jedne […]