Kukurydza jest rośliną podzwrotnikową, ale dobrze adaptuje się w umiarkowanych strefach klimatycznych. Największymi producentami kukurydzy na świecie są Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia i Meksyk, natomiast w Europie – Francja, Ukraina i Węgry. Walory smakowe kukurydzy spowodowały, że chętnie uprawiana jest we wszystkich krajach.
Kukurydza uchodzi za jedną z najwyższych spośród wszystkich zbóż. Ziarna rosną na kolbie, zazwyczaj w kolorze żółtym, ale pewne odmiany są koloru czerwonego lub nawet czarnego.
Ziarno kukurydzy posiada bogate wartości odżywcze. Bogate jest w bezglutenowe białka, witaminy (przede wszystkim witaminę E i beta-karoten) i składniki mineralne (selen, cynk, żelazo). Dużą rolę odgrywa błonnik pokarmowy, który przyspiesza perystaltykę jelit, obniża wchłanianie cholesterolu i glukozy, tym samym działając prozdrowotnie.
Kukurydza ze względu na swoje wartości smakowe i odżywcze jest cennym składnikiem diet wegetariańskich. Ponadto ziarniaki kukurydzy nie zawierają glutenu, dlatego też jest jednym z podstawowych zbóż wykorzystywanych w terapii celiakii. W przeciwieństwie do innych zbóż, można zużywać całą kolbę. Ale częściej wykorzystuje się samo ziarno. Suche ziarna kukurydzy poddane działaniu wysokiej temperatury zwiększają znacząco swoją objętość, rozrywając zewnętrzną otoczkę, „eksplodują” tworząc miękką, chrupiącą masę, zwaną popcornem. Do prażenia nadają się tylko specjalne odmiany i wyselekcjonowane ziarna, zawierające dużą ilość bielma (skrobi).
Popcorn powstaje z pełnego ziarna, co oznacza, że jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych, tym samym może stanowić doskonałe uzupełnienie diety. Popcorn usmażony samodzielnie bez użycia tłuszczu dostarcza tylko 40 kcal/10g.
Najczęściej popcornowi towarzyszy sól i tłuszcz, które powszechnie należą do polepszaczy jego smaku. Niestety ich obecność zmienia nie tylko jego smak, ale również funduje nam dodatkową ilość niekorzystnych dla organizmu substancji. Przekształcając tym samym zdrową, bezglutenową przekąskę w bombę kaloryczną, podnoszącą stężenie cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi.
Wychodząc naprzeciw zaleceniom światowych i polskich towarzystw zajmujących się promowaniem zdrowego żywienia, w tym zmniejszeniem zawartości soli w produktach spożywczych Firma Helio poleca zdrową, bezglutenową przekąskę, pozbawioną dodatkowych ilości tłuszczu i soli, zaś bogatą w błonnik pokarmowy i inne cenne składniki odżywcze.
Dr inż. Beata Sińska Zakład Żywienia Człowieka WUM
Wielkanoc już niedługo – wiele osób nie wyobraża sobie tych Świąt bez paschy. Pascha ma opinię ciasta trudnego, ale wyjątkowy smak potrafi zrekompensować czasochłonne przygotowania. Ten wielkanocny sernik, który ma rosyjski, a niektórzy twierdzą, że ukraiński rodowód można przygotować na dwa sposoby – z gotowego sera lub tłustego mleka zakwaszonego śmietaną Pascha daje wiele możliwości „personalizacji” za pomocą bakalii, polew, lukru etc. Jak zrobić paschę? (wersja […]
Orzechy, bakalie oraz owoce nieodłącznie kojarzą się z jedzeniem i kulinariami. Jednak jest kilka zastosowań tych darów natury, o których prawdopodobnie nie wiedzieliście. Farba drukarska z orzecha włoskiego Olej orzechowy (z orzecha włoskiego) jest nie tylko jadalny, ale służy także do wyrobu wysokiej jakości mydła, tuszu, farby drukarskiej, portretowych farb olejnych i lakierów. (Orzechowe lakiery dodają farbom przejrzystości i głębi). Liny z banana Banan manilski to roślina uprawiana w wielu krajach charakteryzujących […]
Serce utrzymuje bez przerwy przepływ 4- 5 litrów krwi przez układ krwionośny. Kurczy sie na dobę 100 tysięcy razy, przepompowywując ok. 10 tysięcy litrów krwi. W ciągu życia człowieka serce kurczy się ok. 2,5 mld razy, a czas spoczynku serca między kolejnymi skurczami nie przekracza sekundy. Mięsień sercowy jest niezwykle aktywnym narządem ludzkiego organizmu, dlatego warto się o niego szczególnie zatroszczyć, zwłaszcza, […]