Orzechy, migdały
Suszone owoce
Zaleca się, aby spożywać około 50 gramów różnych suszonych owoców w ciągu dnia, aby ich właściwości zdrowotne wspomagały nasz organizm. Można je jeść jako przekąskę, dodatek do śniadania, do sałatek lub musli oraz jako dodatek do dań obiadowych.
Zdrowa skóra, włosy i paznokcie
Spożywając bakalie dostarczamy w naturalny sposób odżywczych składników pokarmowych w najlepszej dla naszego organizmu postaci. Garść bakalii dostarczy nam tego, co stosowanie specjalistycznych suplementów, które często są drogie i nie zawsze produkowane z naturalnych składników. Suszone owoce są źródłem prowitaminy A (betakarotenu), który odpowiada za procesy odbudowy naskórka oraz bierze udział w odnowie włókien kolagenowych. Wpływa to na spowalnianie procesu starzenia się skóry. Suszone owoce sprzyjają odbudowaniu elastyny oraz włókien kolagenu, co wzmacnia strukturę skóry oraz zwiększa jej elastyczność, dzięki czemu jest bardziej miękka, gładka i jędrna. Ponadto spożywanie bakalii zapobiega wysychaniu i keratynizacji naskórka i powstawaniu zrogowaceń. Wspomaga także utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry oraz zwiększenia odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.
Bakalie są źródłem składników mających kluczowe znaczenie dla włosów oraz paznokci. Żelazo, witamina A, kwas foliowy, witaminy z grupy B, cynk, magnez, wapń, selen a także nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach i suszonych owocach zapewnią zdrowe i mocne włosy oraz paznokcie. Orzechy są również bardzo dobrym źródłem białka, które wchodzi w skład ścian komórkowych – niezbędne jest do odbudowy naskórka a także jest podstawowym składnikiem włosów i paznokci. Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega zawarte w bakaliach zapobiegają powstawaniu zmian skórnych oraz wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci.
Suszone mango
Od niepamiętnych czasów, dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i ochronnym olejek z mango był składnikiem kremów pielęgnacyjnych. Aktywne substancje zawarte w owocach mango, czynią go doskonałym surowcem znajdującym swoje zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry i włosów ze względu na działanie nawilżające i kondycjonujące. Dzięki zawartości witamin C i E – wykorzystywany jest w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym, ponieważ doskonale nawilża warstwę rogową, przywraca skórze elastyczność i młodzieńczy wygląd.
Jakie bakalie wybierać w sklepie?
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na datę ważności oraz stan opakowania. Bakalie leżące w nasłonecznionych miejscach tracą część właściwości zdrowotnych. Najlepiej wybierać bakalie w opakowaniach częściowo przezroczystych, aby móc zobaczyć jak wyglądają. Bardzo ważne są informacje zamieszczone na opakowaniu dotyczące zawartości składników pokarmowych oraz pochodzenia i przetwarzania. Jeśli producent nie ma nic do ukrycia będzie się starał umieścić na opakowaniu jak najwięcej istotnych informacji.
Jak przechowywać bakalie?
Po otwarciu opakowania przechowywać należy bakalie jak najkrócej – zwłaszcza suszone owoce. Opakowanie powinno być zawsze szczelnie zamknięte – w opakowaniach, w których zastosowano praktyczne i nowoczesne zamknięcie, mamy gwarancję długotrwałej świeżości bakalii. Bakalie powinny być przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Praktyczne są opakowania, które można łatwo postawić, dzięki czemu bakalie nie rozsypują się i można je łatwo konsumować bez przesypywania do osobnego naczynia, jest to również niezwykle przydatne w podróży.
Dr n. med. Anna Lewitt Dietetyk i Trener Żywienia® Trener Osobisty® Centrum Treningu Osobistego® i Dietetyki EGO
www.centrumego.pl
Przepis na szczęście? Garść orzechów laskowych i włoskich, kilka pistacji prażonych i migdałów oraz kubek gorącej zielonej herbaty! Kiedy aura za oknem sprzyja jesiennej melancholii, warto pozwolić sobie na chwilę przyjemności i sięgnąć po chrupiące i zdrowe orzechy! Jak twierdzi Instytut Żywności i Żywienia, już 30 g mieszanki orzechów niesolonych wystarczy[1], by szybko przywrócić uśmiech na twarzy… zwłaszcza w jesienno- zimowe wieczory! Które orzechy najlepiej zadbają o nasze samopoczucie? […]
Nie tak dawno na naszym blogu pisaliśmy o napojach z bakaliami – teraz nadeszła pora aby zmienić stan skupienia z ciekłego na stały 🙂 W tym celu przygotujemy medaliony z mięsa drobiowego w orzechowej panierce. Potrzebne będą: 600 gram mięsa drobiowego ( pierś kurczaka lub indyka) pól szklanki posiekanych orzechów laskowych HELIO jajko (surowe) wytrawne wino (pół kieliszka) do smaku: sól, pieprz, gałka muszkatołowa masło […]
Nie będziemy powtarzać banalnych, ale prawdziwych uzasadnień dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Pierwsze dwa pomysły polecamy w dzień treningowy, ostatni lepiej przygotować w dzień regeneracyjny. Niećwiczących też namawiamy do wypróbowania tych przepisów. Płatki owsiane z wody Do miseczki wsypujemy 5 łyżek stołowych płatków owsianych (najlepiej górskich), zalewamy wrzątkiem. Czekamy kilka minut aż woda wsiąknie w płatki, a całość ostygnie. Dodajemy według własnych preferencji orzechy, […]