Zbliżająca się Wielkanoc to znane rytuały, które odtwarzamy co roku – jednak to jak świętujemy Wielkanoc obecnie jest efektem zmian, które zachodziły przez całe wieki.
Poznajcie kilka ciekawostek, które rzucają nowe światło na zwyczaje wielkanocne.
Niedziela Palmowa – Niedziela Palmowa nie zawsze była tylko palmową, ten dzień nazywano również Wierzbną lub Kwietną. Zwyczaj przystrajania gałązek wierzbowych i leszczynowych jest starosłowiański i łączy się ze świętem wiosny obchodzonym koło równonocy wiosennej (czyli tego co nazywamy obecnie początkiem astronomicznej wiosny).
W niektóry rejonach Polski chłostano się poświęconymi palmami (dla zdrowia). Innym zwyczajem związanym z Niedzielą Palmową i zdrowiem było połykanie pączków gałązki wierzbowej – maiło to zapobiec m.in. chorobom gardła.
Zwyczaj, który prawie wszyscy kultywują do dnia dzisiejszego jest malowanie jajek. Obecnie robimy to farbkami, specjalnymi mazakami i innymi wytworami nowoczesnej technologii.
Dawniej stawiano na naturalne barwniki:
Kolor żółty uzyskiwano dzięki łupinom cebuli Kolor jasnożółty był efektem użycia kory młodej jabłoni Kolor zielony powstawał dzięki liściom pokrzywy lub liściom barwinka Kolor brunatny to z kolei efekt zastosowania liści bazylii Kolor fioletowy uzyskiwano poprzez gotowanie jajek w wywarze z liści kwiatu ciemnej malwy Poniedziałek Wielkanocny to oczywiście śmigus-dyngus, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1420 roku. Ten zwyczaj nosił również inne nazwy: Oblewanka, Lejek, św. Lejek, Meus. Słow “dyng” oznaczało wykup – przed oblaniem można było się wykupić datkami.
Informacje o zwyczajach wielkanocnych zostały zaczerpnięte z książki Hanny Szymanderskiej „Polskie Tradycje Świąteczne” (wyd. Świat Książki 2003)
Pogodę na zewnątrz przywita niedługo lato. To znak, że dostępność sezonowych warzyw i owoców będzie rozkwitać z dnia na dzień coraz bardziej. Warto z tego korzystać, przygotowując zdrowe dania, szczególnie, że wymarzony urlop zbliża się wielkimi krokami i wielu z nas pragnie wysmuklić swoje sylwetki lub zwyczajnie poprawić nawyki żywieniowe. Komponując lekkie posiłki warto pamiętać o łączeniu produktów, które sprawią, że Twoje danie będzie pełnowartościowe i odżywcze, czyli dostarczy […]
Wiosna zawitała u nas na dobre. Często wraz z jej nadejściem czujemy przypływ motywacji do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia. Chcemy odżywiać się zdrowo i czuć się lekko – w końcu to dobry moment na przygotowanie sylwetki do upragnionego lata. Odpuść stosowanie detoksów, głodówek czy diet sokowych. Z oczyszczaniem organizmu doskonale radzą sobie Twoje narządy – Ty zadbaj o to, aby dostarczyć im wszystkiego co niezbędne, spożywając zbilansowane i urozmaicone posiłki. Jak […]
Nowy Rok to dobry moment na zmianę nawyków odżywiania na zdrowsze. Ile razy mówiłaś, mówiłeś sobie: „Będę się zdrowo odżywiać”? Teraz jest ten moment. Wystarczy wprowadzić do codziennego jadłospisu kilka ważnych składników, aby poprawić swój styl jedzenia. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na błonnik. Polacy wciąż mają ogromny problem z odpowiednim poziomem błonnika w swojej diecie. A wcale nie jest o niego tak trudno. Wszystko kwestia świadomości […]